Anasayfa » Mimari » Taş Evler, Harabe Bir Taş Evin Yeniden Doğuşu..

Taş Evler, Harabe Bir Taş Evin Yeniden Doğuşu..

Ve insanoğlu mağradan çıktı, doğanın bize hediyesi olan taşlar sayesinde taş evler inşaa etti.

Taş evler, insanlığın yerleşik hayata geçişi sonrası keşfettiği ve günümüzde dahi kullandığı kadim yapılardır. Kuzey Atlantik Okyasunun kıyısında eski ve harabe halde olan bu taş ev, Mimar Peter Legge tarafından adeta yeniden yaratıldı.

Yer İrlanda, Okyanusun kıyısındayız. Geçmişi belki 150 yıla dayanan bir harabe taş ev modern bir dokunuşla yeniden doğdu.

 

Geleneksel Taş Evler ve Modern Taş Evlerin Ortak Yönleri

İrlandanın taş evleri kendine has geleneksel mimarisi ile modern taş evlerin mimari yapısı çok iyi bir uyum içerisinde. Resimlerde restorasyon öncesi halini görebilirsiniz. Kullanılan malzeme günümüzde modern yapılarda da kullanılıyor. Taşın dokusu, rengi, şekli, ışığı yansıtması oldukça iyi. Mimarinin farklı açılardan görüntüleri.

Mimar iki parçadan oluşan yapıyı güzel bir fikirle birleştirmiş. Oluşan boşluk camdan bir oda ve çatı oluşturmuş. Yapıya bambaşka bir renk katmış.Merdiven bu alana yerleştirilmiş. Bu sayede mimarinin dokusu bozulmadan modern dokunuşlar ile güzelleştirilmiş.

Taş Evin Sadeliğinde Şahane Bir Mutfak

Mutfak kısmında camdan bir balkon yapılmış. Kapalı haliyle geniş bir mutfak sunuyor. Açık halinde ise güzel bir yaz bahçesi.Mutfak dekorasyonu, sade, doğal ve kullanışlı. Mutfak duvar ve tavanı kireç beyazıyla boyanmış tezgahlarda yine beyaz renk kullanılmış. Masa ve dolaplarda ahşap en doğal haliyle kullanılmış.

Tamamen geleneksel yöntemlerle inşaa edilmiş bir şömine var salonda, ateş rengi bir kanepe, ortada ahşap sehpa, yer tamamen taş renginde mozaik döşeli, üstünde büyük yün bir halı.

Üst katta daha doğrusu çatı katında iki yatak odası ve banyo var dekorasyon sade ve yine geleneksel dokunuşlar var ve çatı katı şeklinde dizayn edilmiş. Duvara gömme yapılan gardrobun rengine ve şekline hayran kalmamak elde değil. Ayrıca pencereler oldukça kullanışlı.

Mimarisi ve konumu mükemmel bu yapı oldukça sade ve az eşya ile dekore edilmiş. Kafa dinlemelik mekanlar listesin de en üst sırada olması gereken bir yer. Eşya karmaşasından benim gibi bıkmış insanlar için rahatlatıcı, stresten ve karmaşadan bunalanlar için bedeninize format atacak bir mekan. Eğer bir kaçamak düşünürseniz kiralayabilirsiniz.

http://www.dolanstown.com/

Hakkında Asaf

Asaf; 1987 doğumlu Uludağ Üniversitesi İşletme mezunu, ilgi alanları: sosyal girişimci, grafik tasarım uzmanı, sosyal medya ve pazarlama danışmanı, mimari ve dekorasyon hayranı, obje tasarımları, bloglar, seyahat, keşfetmek, tarihi mimari incelemeler, dekoratif objeler, sosyal projeler, vs.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>